All-In-One decoder harness kit for H13 LED bulb installations. Prevents bulb-out dash warnings and flickering on CAN bus equipped vehicles. Plug-and-play, no splicing required.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
Prevent bulb out dash warnings or flickering by using these harnesses. Our “All In One" harnesses are the highest quality solution on the market for normal or complicated electronic situations. For use with LED headlight and fog light bulbs that deploy CAN bus and PWM. These decoders install quickly by plugging the harness module into the vehicle headlight connector. These harnesses have been tested for compatibility in Dodge, Chrysler, Jeep, VW, BMW, Audi, Mercedes-Benz and many other CAN bus system currently in use. Learn more about CAN bus and PWM in the FAQ section below.
- Fast Connectivity: The All In One harness connects to the light assembly via the stock connectors.
- Solve Electronic Issues: The All In One harness will work for CAN bus and PWM equipped vehicle errors.
- All In One Box: Two (2) control devices per box.
Information:
Compatible with H13 LED bulbs. Designed for vehicles with CAN bus or other electronic bulb-out detection systems. Verify your vehicle's bulb socket type before installation.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2007-2009 | Chrysler Aspen |
| 2005-2007 | Chrysler Town & Country |
| 2007-2012 | Dodge Caliber |
| 2009-2014 | Dodge Challenger |
| 2005-2012 | Dodge Dakota |
| 2004-2009 | Dodge Durango |
| 2008-2010 | Dodge Grand Caravan |
| 2007-2012 | Dodge Nitro |
| 1990 | Dodge Omni |
| 2006-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2006-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2006-2010 | Dodge Ram 3500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 4500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 5500 |
| 2007-2010 | Jeep Compass |
| 2020-2023 | Jeep Gladiator |
| 2007-2017 | Jeep Patriot |
| 2015-2023 | Jeep Renegade |
| 2007-2023 | Jeep Wrangler |
| 2014-2022 | Kia Soul |
| 2007-2017 | Mini Cooper |
| 2011-2016 | Mini Cooper Countryman |
| 2013-2016 | Mini Cooper Paceman |
| 2011-2012 | Ram 1500 |
| 2011-2012 | Ram 2500 |
| 2011-2012 | Ram 3500 |
| 2011-2012 | Ram 4500 |
| 2011-2012 | Ram 5500 |
| 2011 | Ram Dakota |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.5A at 13V |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Current | 0.5A at 13V, 0.5A at 13V |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9-16V DC, 9-16 DC Voltage |
| Power | 6.5W, 6.5W |
| Power Consumption | 6.5W |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00752830166363 |