Concept series 9012 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the 9012 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2020 | Alfa Romeo 4C |
| 2016-2022 | Buick Envision |
| 2014-2016 | Buick LaCrosse |
| 2014-2017 | Buick Regal |
| 2013-2019 | Cadillac ATS |
| 2017-2022 | Cadillac XT5 |
| 2016-2018 | Chevrolet Cruze |
| 2018-2022 | Chevrolet Equinox |
| 2014-2016 | Chevrolet Impala |
| 2011-2015 | Chevrolet Volt |
| 2011-2015 | Chrysler 200 |
| 2011-2015 | Chrysler 300 |
| 2015-2022 | Dodge Challenger |
| 2013-2016 | Dodge Dart |
| 2014-2015 | Dodge Durango |
| 2012-2019 | Fiat 500 |
| 2014-2020 | Fiat 500L |
| 2016-2022 | Fiat 500X |
| 2011-2014 | Ford Edge |
| 2013-2019 | Ford Police Interceptor Sedan |
| 2015-2018 | Ford Special Service Police Sedan |
| 2013-2019 | Ford Taurus |
| 2013-2022 | GMC Acadia |
| 2014-2015 | GMC Sierra 1500 |
| 2015 | GMC Sierra 2500 HD |
| 2015 | GMC Sierra 3500 HD |
| 2014-2015 | Hyundai Tucson |
| 2017-2022 | Jaguar F-Pace |
| 2014-2016 | Jeep Cherokee |
| 2014-2016 | Jeep Compass |
| 2011-2015 | Lincoln MKX |
| 2018-2020 | Mitsubishi Eclipse Cross |
| 2022 | Mitsubishi Eclipse Cross |
| 2004-2007 | Nissan Maxima |
| 2013-2015 | Ram 1500 |
| 2013-2015 | Ram 2500 |
| 2013-2015 | Ram 3500 |
| 2013-2015 | Ram 4500 |
| 2013-2015 | Ram 5500 |
| 2016 | Scion iM |
| 2014-2016 | Scion tC |
| 2018-2022 | Toyota C-HR |
| 2017-2018 | Toyota Corolla iM |
| 2016-2020 | Toyota RAV4 |
| 2015-2018 | Toyota Yaris |
| Attributes | |
| Add-On | 20952, 20952 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341820006 |