Concept series H13 LED bulb kit delivers high-performance headlight upgrade with OEM-fit design. Engineered for compatibility with most vehicle headlight housings, with built-in heat dissipation for long service life.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
Our best-selling Concept Bulbs just received major performance and ease of install upgrades. These bulbs are brighter than ever and feature the latest LED chips and precision optics. Installation is an absolute cinch and due to the fully integrated compact heat sink, fitment is worry free. The game-changing addition is our new RapidAim™ innovation. Once the bulb is installed, aiming can be perfected by the quick and toolless turn of a knob on the underside of the bulb. With a combined output of 6,000 lumens, these bulbs easily outperform halogen bulbs and even the average quality LED bulbs on the market. It's never been easier to add breathtaking LED performance bulbs to your vehicle.
- Fitment: Breakthrough innovation RapidAim™ technology quick aiming by turning a knob on the bottom of the bulb. TopAim™ bulb head 360° rotates for optimal beam pattern.
- Compact and Powerful: Each kit produces a powerful 6,000 lumen light output. Durable and shock resistant build for all weather driving.
- Precision optics designed for long-range visibility and zero glare.
- Patented INTGCool™ integrated heat sink allowing for plug & play installation as easy as replacing a stock bulb. SmartDrive™ technology with built-in advance temperature regulation provides dependable operation at full intensity.
Information:
Verify your vehicle uses the H13 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2010-2015 | Chevrolet Camaro |
| 2015-2018 | Chevrolet City Express |
| 2011-2015 | Chevrolet Cruze |
| 2016 | Chevrolet Cruze Limited |
| 2006-2011 | Chevrolet HHR |
| 2012-2014 | Chevrolet Orlando |
| 2013-2018 | Chevrolet Spark |
| 2021-2022 | Chevrolet Spark |
| 2014-2016 | Chevrolet Spark EV |
| 2007-2009 | Chrysler Aspen |
| 2005-2007 | Chrysler Town & Country |
| 2007-2012 | Dodge Caliber |
| 2009-2014 | Dodge Challenger |
| 2005-2012 | Dodge Dakota |
| 2004-2009 | Dodge Durango |
| 2008-2010 | Dodge Grand Caravan |
| 2007-2012 | Dodge Nitro |
| 1990 | Dodge Omni |
| 2006-2010 | Dodge Ram 1500 |
| 2006-2010 | Dodge Ram 2500 |
| 2006-2010 | Dodge Ram 3500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 4500 |
| 2009-2010 | Dodge Ram 5500 |
| 2008-2014 | Ford E-150 |
| 2008-2014 | Ford E-250 |
| 2008-2019 | Ford E-350 Super Duty |
| 2021-2024 | Ford E-350 Super Duty |
| 2008-2014 | Ford E-450 Super Duty |
| 2008-2012 | Ford Escape |
| 2005 | Ford Excursion |
| 2007-2014 | Ford Expedition |
| 2006-2010 | Ford Explorer |
| 2007-2010 | Ford Explorer Sport Trac |
| 2004-2014 | Ford F-150 |
| 2005-2009 | Ford F-250 |
| 2005-2022 | Ford F-250 Super Duty |
| 2005-2009 | Ford F-350 |
| 2011-2016 | Ford F-350 |
| 2005-2022 | Ford F-350 Super Duty |
| 2005-2015 | Ford F-450 Super Duty |
| 1999-2000 | Ford F-550 Super Duty |
| 2005-2015 | Ford F-550 Super Duty |
| 2009-2019 | Ford Flex |
| 2008-2011 | Ford Focus |
| 2004-2007 | Ford Freestar |
| 2005-2007 | Ford Freestyle |
| 2005-2012 | Ford Mustang |
| 2010-2013 | Ford Transit Connect |
| 2007-2014 | GMC Yukon |
| 2007-2014 | GMC Yukon XL 1500 |
| 2007-2013 | GMC Yukon XL 2500 |
| 2008-2014 | Harley-Davidson FXDF Fat Bob |
| 2016-2017 | Harley-Davidson FXDF Fat Bob |
| 2009 | Harley-Davidson FXDFSE CVO Dyna Fat Bob |
| 2010 | Harley-Davidson FXDFSE2 CVO Dyna Fat Bob |
| 2006-2010 | Hummer H3 |
| 2009-2010 | Hummer H3T |
| 2007-2010 | Jeep Compass |
| 2020-2024 | Jeep Gladiator |
| 2007-2017 | Jeep Patriot |
| 2015-2023 | Jeep Renegade |
| 2007-2024 | Jeep Wrangler |
| 2014-2022 | Kia Soul |
| 2006-2008 | Lincoln Mark LT |
| 2008-2011 | Mazda Tribute |
| 2006-2011 | Mercury Grand Marquis |
| 2005-2011 | Mercury Mariner |
| 2004-2007 | Mercury Monterey |
| 2007-2010 | Mercury Mountaineer |
| 2007-2017 | Mini Cooper |
| 2011-2016 | Mini Cooper Countryman |
| 2013-2016 | Mini Cooper Paceman |
| Attributes | |
| Add-On | 20132, 20132 |
| Amp Draw per Bulb | 1.3 Amps @ 13V DC, 1.3A at 13V DC Per Bulb |
| Amperage Rating | 1.3 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP 67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 6,000 Lumen per kit, 6000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 7.5-16 DC Voltage, 8-40V DC |
| Power Consumption | 18 Watt, 18W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341123503 |