Xtreme series H7 LED bulb kit is our flagship headlight upgrade — maximum lumen output, premium automotive-grade LEDs, advanced cooling, and a precision beam pattern engineered to match factory headlight optics.
Xtreme Bulbs are the absolute brightest bulbs we make, and that's saying something as a LED performance lighting brand. Produces a stunning output that's brighter than a 35W HID system and 5x brighter than a stock halogen bulb. We utilize the very latest chips and technology and keep everything humming with smart thermal management. Bulky fan cooling LED bulbs have become history. The Xtreme series is designed to be compact enough to fit in the tightest spaces. Get the Xtreme series and you won't be in the dark again.
Xtreme Bulbs are the absolute brightest bulbs we make, and that's saying something as a LED performance lighting brand. Produces a stunning output that's brighter than a 35W HID system and 5x brighter than a stock halogen bulb. We utilize the very latest chips and technology and keep everything humming with smart thermal management. Bulky fan cooling LED bulbs have become history. The Xtreme series is designed to be compact enough to fit in the tightest spaces. Get the Xtreme series and you won't be in the dark again.
- Extreme Brightness: If you are looking for the brightest monster of all it's our Xtreme series LED headlight bulb. The Xtreme Series bulbs can produce up to 5X the light output of stock halogen bulbs and are brighter than a 35W HID system.
- Fitment: The Xtreme Series are designed to be as compact as the stock bulb to fit even in the tightest spaces! They are compatible with most reflector and projector housings.
- Efficiency: The patented VacPipe™ vacuum heat pipe cooling technology is the core of thermal management. The vacuum liquid heat pipe pulls produced heat from the circuit board 3X more efficiently than a conventional heat sink design.
- Reliability: TurboCool™ system is managed by using an enclosed, waterproof, high speed ball bearing turbofan. SmartDrive™ advanced temperature regulation ensures the longevity of the cooling system.
Information:
Verify your vehicle uses the H7 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 2018-2024 | Alfa Romeo Stelvio |
| 2001-2005 | Aprilia RST1000 Futura |
| 2005 | Aprilia RSV 1000 R |
| 2004-2005 | Aprilia RSV 1000 R Factory |
| 2001-2004 | Aprilia RSV Mille |
| 2001-2004 | Aprilia RSV Mille R |
| 2003 | Aprilia RSV Mille R Haga |
| 2004 | Aprilia RSV Mille R Nera |
| 2008-2011 | Aprilia Scarabeo 200 |
| 2007-2011 | Aprilia Scarabeo 500 ie |
| 2010-2013 | Aprilia Shiver 750 |
| 2008-2009 | Aprilia SL 750 Shiver |
| 2000-2004 | Aprilia SL1000 Falco |
| 2008-2011 | Aprilia Sportcity 125 |
| 2007-2011 | Aprilia Sportcity 250 |
| 2009 | Aprilia Sportcity Cube 250 |
| 2004-2005 | Aprilia Tuono 1000 R |
| 2004-2005 | Aprilia Tuono 1000 R Factory |
| 2003 | Aprilia Tuono Fighter 1000 |
| 2003 | Aprilia Tuono Racer 1000 |
| 2013 | Aprilia Tuono V4 R APRC |
| 2006-2013 | Audi A3 |
| 2015-2016 | Audi A3 |
| 2006-2013 | Audi A3 Quattro |
| 2015-2016 | Audi A3 Quattro |
| 2016 | Audi A3 Sportback e-tron |
| 1996-2014 | Audi A4 |
| 2013-2014 | Audi A4 allroad |
| 1996-2014 | Audi A4 Quattro |
| 2010-2014 | Audi A5 |
| 2008-2014 | Audi A5 Quattro |
| 1998-2004 | Audi A6 |
| 2006-2014 | Audi A6 |
| 1998-2014 | Audi A6 Quattro |
| 2000 | Audi A8 |
| 2000-2008 | Audi A8 Quattro |
| 2013-2014 | Audi allroad |
| 2009-2015 | Audi Q5 |
| 2007-2012 | Audi Q7 |
| 2023-2024 | Audi Q7 |
| 2003-2004 | Audi RS6 |
| 2000-2002 | Audi S4 |
| 2004-2008 | Audi S4 |
| 2002-2003 | Audi S6 |
| 2007-2008 | Audi S6 |
| 2001-2003 | Audi S8 |
| 2007-2009 | Audi S8 |
| 2000-2006 | Audi TT |
| 2008-2012 | Audi TT |
| 2001-2006 | Audi TT Quattro |
| 2008-2012 | Audi TT Quattro |
| 2011 | BMW 1 Series M |
| 2008-2013 | BMW 128i |
| 2008-2013 | BMW 135i |
| 2013 | BMW 135is |
| 2014-2016 | BMW 228i |
| 2015-2016 | BMW 228i xDrive |
| 2017-2018 | BMW 230i |
| 2017-2018 | BMW 230i xDrive |
| 1997-1999 | BMW 318is |
| 2001-2005 | BMW 320i |
| 2012-2018 | BMW 320i |
| 2013-2018 | BMW 320i xDrive |
| 2000 | BMW 323Ci |
| 1999-2000 | BMW 323i |
| 2006-2011 | BMW 323i |
| 2001-2006 | BMW 325Ci |
| 2001-2006 | BMW 325i |
| 2001-2006 | BMW 325xi |
| 2000 | BMW 328Ci |
| 2014-2018 | BMW 328d |
| 2014-2018 | BMW 328d xDrive |
| 1999-2000 | BMW 328i |
| 2007-2016 | BMW 328i |
| 2014-2016 | BMW 328i GT xDrive |
| 2009 | BMW 328i xDrive |
| 2014-2016 | BMW 328i xDrive |
| 2007-2008 | BMW 328xi |
| 2001-2006 | BMW 330Ci |
| 2016-2018 | BMW 330e |
| 2001-2006 | BMW 330i |
| 2016-2018 | BMW 330i |
| Attributes | |
| Add-On | 20072, 20072 |
| Amp Draw per Bulb | 3.0 Amps @ 13V DC, 3.3A @ 13V DC per bulb |
| Amperage Rating | 3.0 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP65, IP 65 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 10,000 Lumen per kit, 10,000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9 - 16V DC |
| Power Consumption | 45 Watt, 45W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00752830161061 |