Xtreme series 9004 LED bulb kit is our flagship headlight upgrade — maximum lumen output, premium automotive-grade LEDs, advanced cooling, and a precision beam pattern engineered to match factory headlight optics.
Xtreme Bulbs are the absolute brightest bulbs we make, and that's saying something as a LED performance lighting brand. Produces a stunning output that's brighter than a 35W HID system and 5x brighter than a stock halogen bulb. We utilize the very latest chips and technology and keep everything humming with smart thermal management. Bulky fan cooling LED bulbs have become history. The Xtreme series is designed to be compact enough to fit in the tightest spaces. Get the Xtreme series and you won't be in the dark again.
Xtreme Bulbs are the absolute brightest bulbs we make, and that's saying something as a LED performance lighting brand. Produces a stunning output that's brighter than a 35W HID system and 5x brighter than a stock halogen bulb. We utilize the very latest chips and technology and keep everything humming with smart thermal management. Bulky fan cooling LED bulbs have become history. The Xtreme series is designed to be compact enough to fit in the tightest spaces. Get the Xtreme series and you won't be in the dark again.
- Extreme Brightness: If you are looking for the brightest monster of all it's our Xtreme series LED headlight bulb. The Xtreme Series bulbs can produce up to 5X the light output of stock halogen bulbs and are brighter than a 35W HID system.
- Fitment: The Xtreme Series are designed to be as compact as the stock bulb to fit even in the tightest spaces! They are compatible with most reflector and projector housings.
- Efficiency: The patented VacPipe™ vacuum heat pipe cooling technology is the core of thermal management. The vacuum liquid heat pipe pulls produced heat from the circuit board 3X more efficiently than a conventional heat sink design.
- Reliability: TurboCool™ system is managed by using an enclosed, waterproof, high speed ball bearing turbofan. SmartDrive™ advanced temperature regulation ensures the longevity of the cooling system.
Information:
Verify your vehicle uses the 9004 bulb socket before installation. Load resistors or decoder harnesses may be required for some vehicles to prevent flickering or dash warnings.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1990-1993 | Acura Integra |
| 1986-1988 | Acura Legend |
| 1997-1999 | Acura SLX |
| 1991-1995 | Alfa Romeo 164 |
| 1990-1994 | Alfa Romeo Spider |
| 1992 | Arctic Cat Prowler Special |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat EFI |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat EFI Mountain Cat |
| 1992 | Arctic Cat Wildcat Mountain Cat |
| 1993 | Asuna GT |
| 1993 | Asuna SE |
| 1992-1993 | Asuna Sunrunner |
| 1990-1994 | Audi 100 |
| 1990-1994 | Audi 100 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 200 |
| 1990-1991 | Audi 200 Quattro |
| 1990-1992 | Audi 80 |
| 1990-1992 | Audi 80 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 90 |
| 1990-1992 | Audi 90 Quattro |
| 1990-1991 | Audi Coupe Quattro |
| 1990 | Buick Electra |
| 1991-1996 | Buick Roadmaster |
| 1992-1998 | Buick Skylark |
| 1990-1993 | Cadillac Allante |
| 1990-1992 | Cadillac Brougham |
| 1990-1991 | Cadillac Eldorado |
| 1990-1991 | Cadillac Seville |
| 1991-1996 | Chevrolet Caprice |
| 1991-1994 | Chevrolet Cavalier |
| 1994-1996 | Chevrolet Impala |
| 1992 | Chevrolet Metro |
| 1990-1992 | Chevrolet Sprint |
| 1990-1991 | Chevrolet Tracker |
| 1998 | Chevrolet Tracker |
| 1997-2005 | Chevrolet Venture |
| 1990-1993 | Chrysler Dynasty |
| 1990-1995 | Chrysler LeBaron |
| 1990 | Chrysler New Yorker |
| 1990-1995 | Chrysler Town & Country |
| 1990-1992 | Daihatsu Charade |
| 1994 | Dodge B150 |
| 1995-1998 | Dodge B1500 |
| 1994 | Dodge B250 |
| 1995-1998 | Dodge B2500 |
| 1994 | Dodge B350 |
| 1995-1998 | Dodge B3500 |
| 1990 | Dodge Caravan |
| 1992-1995 | Dodge Caravan |
| 1992-1995 | Dodge Colt |
| 1991-1996 | Dodge Dakota |
| 1990-1993 | Dodge Dynasty |
| 1987-1995 | Dodge Grand Caravan |
| 1994-2001 | Dodge Ram 1500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 1500 Van |
| 1994-2001 | Dodge Ram 2500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 2500 Van |
| 1994-2001 | Dodge Ram 3500 |
| 1999-2003 | Dodge Ram 3500 Van |
| 1990-1994 | Dodge Shadow |
| 1990-1995 | Dodge Spirit |
| 1993-1996 | Eagle Summit |
| 1990-1991 | Ford Bronco |
| 1990 | Ford Bronco II |
| 1986-1996 | Ford Escort |
| 1991-1994 | Ford Explorer |
| 1987-1991 | Ford F-150 |
| 1990-1991 | Ford F-250 |
| 1990-1991 | Ford F-350 |
| 1990-1993 | Ford Festiva |
| 1990-1993 | Ford Mustang |
| 1990-1992 | Ford Ranger |
| 1990-1991 | Ford Taurus |
| 1990-1994 | Ford Tempo |
| 1990-1994 | Geo Metro |
| 1990-1992 | Geo Prizm |
| 1990-1997 | Geo Tracker |
| 1990-1991 | GMC Tracker |
| Attributes | |
| Add-On | 20942, 20942 |
| Amp Draw per Bulb | 3.0 Amps @ 13V DC, 3.3A @ 13V DC per bulb |
| Amperage Rating | 3.0 Amps @ 13V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6500K |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP65, IP 65 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 10,000 Lumen per kit, 10,000 lumens (Per Kit) |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9 - 16V DC |
| Power Consumption | 45 Watt, 45W per bulb |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00752830167063 |