Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at OEM size. Plug-and-play install — converting to LED is as easy as changing the stock bulb. Smooth 360 degree diffused light.
Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at a great price. The size is similar to the OEM bulb so converting to LED bulbs is as easy as changing the stock bulb. The smooth 361° diffused lens illumination brightens the darkest spaces and make your vehicle stand out.
Eco series LED bulbs offer improved style and visibility at a great price. The size is similar to the OEM bulb so converting to LED bulbs is as easy as changing the stock bulb. The smooth 361° diffused lens illumination brightens the darkest spaces and make your vehicle stand out.
- Diffused 360° lens creates smooth all around
- illumination.
- Compact size similar to stock bulb to ensure there are no fitment or clearance issues.
- Polarity reversible contact points.
Information:
Recommend to choose the same color of bulb as your stock bulb or lens color. Load resistors may be required for turn signal conversion.Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1987-2001 | Acura Integra |
| 1986-1995 | Acura Legend |
| 2001-2003 | Acura MDX |
| 1991-2005 | Acura NSX |
| 1996-1998 | Acura RL |
| 1997-1999 | Acura SLX |
| 1992-1994 | Acura Vigor |
| 1991-1995 | Alfa Romeo 164 |
| 2015-2020 | Alfa Romeo 4C |
| 1990-1994 | Alfa Romeo Spider |
| 2001-2007 | Aprilia ETV 1000 Caponord |
| 1996-2002 | Aprilia Pegaso 650 |
| 1995-2004 | Aprilia Rally 50 (Air Cooled) |
| 1997-2002 | Aprilia RS 125 |
| 1996-2002 | Aprilia RS 250 |
| 2002-2005 | Aprilia RS 50 |
| 2001-2005 | Aprilia RST1000 Futura |
| 2005-2009 | Aprilia RSV 1000 R |
| 2004-2009 | Aprilia RSV 1000 R Factory |
| 1998-2004 | Aprilia RSV Mille |
| 2000-2004 | Aprilia RSV Mille R |
| 2003 | Aprilia RSV Mille R Haga |
| 2004 | Aprilia RSV Mille R Nera |
| 2000 | Aprilia RSV Mille SP |
| 2010 | Aprilia RSV4 Factory |
| 2013 | Aprilia RSV4 Factory APRC ABS |
| 2011-2012 | Aprilia RSV4 Factory SE |
| 2010-2012 | Aprilia RSV4 R |
| 2013 | Aprilia RSV4 R APRC ABS |
| 2006-2011 | Aprilia Scarabeo 100 |
| 2000-2004 | Aprilia SL1000 Falco |
| 2004-2011 | Aprilia Tuono 1000 R |
| 2004-2005 | Aprilia Tuono 1000 R Factory |
| 2007-2010 | Aprilia Tuono 1000 R Factory |
| 2003 | Aprilia Tuono Fighter 1000 |
| 2003 | Aprilia Tuono Racer 1000 |
| 2013 | Aprilia Tuono V4 R APRC |
| 1993 | Asuna GT |
| 1993 | Asuna SE |
| 1992-1993 | Asuna Sunrunner |
| 1990-1994 | Audi 100 |
| 1990-1994 | Audi 100 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 200 |
| 1990-1991 | Audi 200 Quattro |
| 1990-1992 | Audi 80 |
| 1990-1992 | Audi 80 Quattro |
| 1990-1991 | Audi 90 |
| 1993-1995 | Audi 90 |
| 1990-1995 | Audi 90 Quattro |
| 2006-2008 | Audi A3 |
| 2015-2016 | Audi A3 |
| 2006-2008 | Audi A3 Quattro |
| 2015-2016 | Audi A3 Quattro |
| 2016 | Audi A3 Sportback e-tron |
| 1996-2001 | Audi A4 |
| 2004-2014 | Audi A4 |
| 1996-2009 | Audi A4 Quattro |
| 2013-2014 | Audi A4 Quattro |
| 1996-2004 | Audi A6 |
| 2006-2011 | Audi A6 |
| 1996-2011 | Audi A6 Quattro |
| 1997-2000 | Audi A8 |
| 1997-2010 | Audi A8 Quattro |
| 2001-2005 | Audi Allroad Quattro |
| 1994-1998 | Audi Cabriolet |
| 1990-1991 | Audi Coupe Quattro |
| 2007-2012 | Audi Q7 |
| 2007-2008 | Audi RS4 |
| 2003-2004 | Audi RS6 |
| 2000-2002 | Audi S4 |
| 2004-2012 | Audi S4 |
| 1995-1997 | Audi S6 |
| 2002-2003 | Audi S6 |
| 2007-2008 | Audi S6 |
| 2001-2003 | Audi S8 |
| 2007-2009 | Audi S8 |
| 2000-2006 | Audi TT |
| Attributes | |
| Add-On | N/A, N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.65 Amps @ 12V DC, 0.65A @ 12V (high mode), 0.65 Amps @ 12V DC |
| Amperage Rating | 0.65 Amps @ 12V DC |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber, Amber, Amber |
| Color Temperature | 6,500 Kelvin, 6,500 Kelvin |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP67, IP67 |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Light Output | 600 Lumen, 600 Lumen |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Voltage | 9-16 DC Voltage, 9V - 18V DC, 9-16 DC Voltage |
| SDR Required Flag | N |
| Warranty | Two (2) Year Warranty |
| Warranty Time | 2 |
| GTIN | 00653341120403 |