Work Bar Strobe 51, Full Size Light Bar 51 Inch, SAE Class I, Amber (1EA)
Work Bar Strobe 51, Premium Strobe Light Bar 51 Inch, Amber, w/ Remote Control
Work Bar Strobe 51, Premium Strobe Light Bar 51 Inch, Amber, w/ Remote Control
- Meet SAE J845 CLASS I, California Title 13 and ECE R10 Requirements
- Integrated cruise and flood mode
- Comes with remote control panel
- Permanent mount bracket included
- Weatherproof IP69K rated
- 12 and 24 V DC compatible
- Sleek modern low profile design with aluminum housing
- Single color amber
- 23 selectable flash patterns
- Integrated traffic directional lights
Information:
Meet SAE J845 CLASS I, California Title 13 and ECE R10 Requirements| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 15 Amps @ 12V DC |
| Bracket Material | 304 Stainless Steel |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Dimension | 1.1" H x 4.8" W x 51" L |
| Emission Code | Legal US |
| Flash Pattern | 23 |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.1 |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| LED Color | Amber |
| LED Count | 426 |
| Length | 51 |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 15 |
| Maximum Wattage | 150 |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 149 |
| Operating Voltage | 12-24 DC Voltage |
| Patterns | 23 Flash Patterns |
| Permanent Mount Bracket | Yes |
| Power Consumption | 150 Watt |
| SDR Required Flag | N |
| Switch Type | Remote Control |
| Traffic Directional Light Included | Yes |
| Voltage | 12 to 24 |
| Warranty | 5 Years |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | 2 x Permanent Mount Brackets and Mounting Hardware |
| Width | 4.8 |
| Wire Length | 13 |
| GTIN | 00793888982581 |