BUILTBRIGHT Work Bar Strobe 4 Slim, 4" SAE-certified low-profile LED perimeter strobe with high-intensity Amber LEDs, cast aluminum body, Makrolon polycarbonate lens. StrobeLink ready. (1 EA)
Work Bar Strobe 4 Slim also pairs perfectly with StrobeLink® stainless steel mounting brackets. For the front, BUILTBRIGHT® offers a comprehensive lineup of grille brackets for most work vehicles in use today. These brackets enable BUILTBRIGHT® strobe lights to mount with a clean, integrated look in the grille without drilling a single hole. For the rear, a universal StrobeLink® license plate bracket supports up to four perimeter strobe lights (BB6010 lights only) for a complete, no-drill solution.
Work Bar Strobe 4 Slim also pairs perfectly with StrobeLink® stainless steel mounting brackets. For the front, BUILTBRIGHT® offers a comprehensive lineup of grille brackets for most work vehicles in use today. These brackets enable BUILTBRIGHT® strobe lights to mount with a clean, integrated look in the grille without drilling a single hole. For the rear, a universal StrobeLink® license plate bracket supports up to four perimeter strobe lights (BB6010 lights only) for a complete, no-drill solution.
- • SAE-Certified Visibility - Road-ready perimeter strobe light built to meet industry standards
- • Built for StrobeLink® - Waterproof connector plugs directly into the StrobeLink® system
- • Backed by a 5-Year Warranty - Built to last with confidence from BUILTBRIGHT®
- • Compact, Low-Profile Design - Small footprint fits cleanly in a wide range of mounting locations
- • High-Intensity Output - Six amber LEDs deliver attention-commanding visibility
- • 22 Flash Patterns - Multiple strobe modes provide flexible warning and signaling options
- • Durable Cast Aluminum Construction - Rugged housing built for long-term reliability
- • Makrolon® Polycarbonate Lens - UV-stabilized for lasting optical clarity and yellowing resistance
- • Protective Polycarbonate Bezel - Added defense against impacts and harsh environments
- • No-Drill Mounting Solutions - Compatible with vehicle-specific grille brackets and surface-mounting
| Attributes | |
| Add-On | N/A |
| Amp Draw per Bulb | 0.9A, 0.9 Amps @ 12V DC |
| Average Current Draw@12VDC | 0.25 |
| Average Wattage | 3.5 |
| Bezel Included | Yes |
| Bezel Material | PC (Polycarbonate) |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Color | Amber, Amber |
| Color Temperature | 1700 |
| Compliance | SAE J595 CLASS 1, CISPR 25 CLASS 3, SAE J595 CLASS 1, California Title 13, ECE R65, R10, SAE J595 Class 1, California Title 13, ECE R65, R10 |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Depth | 0.55, 0.5 |
| Dimension | 1.24" H x 4.85" L x 0.5" D |
| Flash Pattern | 21, 23 |
| Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| Hazardous Material Code | N |
| Height | 1.24 |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| IP Rating | IP69K, IP69K, IP69K |
| LED Color | Amber |
| LED Count | 6 |
| Length | 4.72, 4.85 |
| Lens Color | Clear |
| Lens Material | PC (Polycarbonate) |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 0.9 |
| Maximum Current Draw@12VDC | 0.6 |
| Maximum Wattage | 8, 9 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Mounting Hardware Material | 304 Stainless Steel |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Operating Temperature | -40 to 149 |
| Operating Voltage | 12-24 DC Voltage, 12-24V DC |
| Patterns | 23 Flash Patterns, 22 |
| Power Consumption | 9 Watt, 9W |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | Blunt Cut, Waterproof Male/Female Connectors with Pigtail, Circular connectors with pig tail |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| User-programmable Modes | 3 |
| VHB Tape Included | Yes |
| Voltage | 10-30V, 12 to 24 |
| Warranty | 5 Years, 5-Year Warranty |
| Warranty Time | 5 |
| What's Included | Mounting hardware |
| Width | 1.22 |
| Wire Length | 11, 28", 28 |
| Wire Quantity | 4, 5-Core (22 AWG), 5 |
| GTIN | 00793888980280 |