StrobeLink® Extension Harness Type C for Mini Bars. Extends the reach of the StrobeLink® wiring system for longer vehicle runs or larger work vehicles. Pre-terminated waterproof connectors. (1 EA)
To get the most out of your harness, check out the full lineup of StrobeLink®-compatible products. These include mini bars, perimeter strobe lights, mounting brackets, and more. The lights provide industry-leading visibility in many different color options. Most StrobeLink® mounting brackets enable no-drill installations, such as the patented grille brackets that create a clean, integrated strobe light setup.
To get the most out of your harness, check out the full lineup of StrobeLink®-compatible products. These include mini bars, perimeter strobe lights, mounting brackets, and more. The lights provide industry-leading visibility in many different color options. Most StrobeLink® mounting brackets enable no-drill installations, such as the patented grille brackets that create a clean, integrated strobe light setup.
- • Extend StrobeLink® - Provides an additional 16' of reach for mini bars
- • Plug-and-Play Installation - Easily add longer wiring to existing StrobeLink® setups
- • Premium OFC Wiring - Oxygen-free copper conductors ensure reliable power delivery
- • PVC-Sheathed Cables - Durable harness construction built for demanding environments
- • IP69K Weather-Resistant Connections - Designed to withstand harsh weather and jobsite conditions
- • UL, cUL, and RoHS Compliant - Engineered to meet strict safety and quality standard
| Attributes | |
| Adapter Type | Extension Harness |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| Compliance | RoHS, UL2517, UL2517, UL VW-1 & CUL FT1, ROHS |
| Country of Origin (Primary) | CN |
| Hazardous Material Code | N |
| IP Rating | IP69K, IP69K |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Maximum Amperage | 15A, 6A |
| Maximum Temperature | 105°C / 221°F, 105? / 221°H |
| Operating Voltage | 12V DC |
| SDR Required Flag | N |
| Terminal Type | 5 pin circular waterproof connectors, 4-Pin Connectors |
| Voltage | 12-24 DC Voltage |
| Warranty | 5-Year Warranty |
| Wire Colors | Black, Red, White, Grey, Yellow, Black, Red, Yellow |
| Wire Length | 16 Feet |
| Wire Material | PVC Insulation to UL2517, Tinned Copper Strands, Stranded Tinned OFC (Oxygen-Free Copper) |
| Wire Quantity | 1 |
| GTIN | 00732388009206 |