Rancho RS5000X RS55120 Suspension Shock Absorber for Chevrolet C10
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X shocks deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
Featuring a unique, exclusive valving system and advanced compression functionality, Rancho RS5000X shocks deliver improved overall on- and off-road handling and performance.
- IMPROVED HANDLING AND PERFORMANCE -- Cross Tuned technology featuring exclusive rebound valving system and advanced compression phase improves overall handling and performance on and off road
- MINIMIZES ROUGH RIDE -- Exclusive Progressive Engagement Valving is custom-tuned for each vehicle to help reduce initial impacts at low speeds and minimizes a rough ride
- STRONG AND DURABLE -- Features a 16mm nitro-carburized piston rod to resist scuffs & corrosion, double-welded loops at stress areas, 35mm sintered iron piston for enhanced structural integrity and polyvinyl protective boot
- HANDLES EXTREME TEMPERATURE CHANGES -- Large twin-tube body filled with all-weather fluid allows for cooler operation, increased vehicle control and ability to withstand internal temperatures of -40 to 248F
- SMOOTH PERFORMANCE -- Polyurethane rebound bumper and rubber bushings help absorb ride harshness while the fluon-banded piston enhances responsiveness to changing road conditions for an overall smoother ride
- REDUCES FADE -- Nitrogen gas pressurized to 150 PSI to minimize air-to-oil mixture to reduce damping performance fade and foaming
- MAINTAINS VEHICLE CONTROL -- Compression Control Valve is custom-tuned for each vehicle to regulate fluid transfer to absorb impacts without disc flutter and help maintain shock motion control
- BUILT TO LAST -- Low-friction, self-lubricating seal retains gas and oil for quicker rebound and smoother compression while the application-specific piston delivers heightened control of shock motion due to the expanded piston area
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
Application Summary:
| Year | Make/Model |
|---|---|
| 1969-1974 | Chevrolet Blazer |
| 1975-1986 | Chevrolet C10 |
| 1963-1974 | Chevrolet C10 Pickup |
| 1967-1986 | Chevrolet C10 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C20 |
| 1963-1974 | Chevrolet C20 Pickup |
| 1967-1986 | Chevrolet C20 Suburban |
| 1975-1986 | Chevrolet C30 |
| 1963-1974 | Chevrolet C30 Pickup |
| 1975-1995 | Chevrolet G10 |
| 1970-1974 | Chevrolet G10 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G20 |
| 1970-1974 | Chevrolet G20 Van |
| 1975-1995 | Chevrolet G30 |
| 1970-1974 | Chevrolet G30 Van |
| 1975-1982 | Chevrolet K5 Blazer |
| 1987 | Chevrolet R10 |
| 1987-1988 | Chevrolet R10 Suburban |
| 1989-1991 | Chevrolet R1500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 |
| 1987-1988 | Chevrolet R20 Suburban |
| 1989 | Chevrolet R2500 |
| 1989-1991 | Chevrolet R2500 Suburban |
| 1987-1988 | Chevrolet R30 |
| 1989-1991 | Chevrolet R3500 |
| 1966 | GMC 2500 |
| 1963-1965 | GMC 2500 Series |
| 1975-1978 | GMC C15 |
| 1975-1978 | GMC C15 Suburban |
| 1967-1974 | GMC C15/C1500 Pickup |
| 1968-1974 | GMC C15/C1500 Suburban |
| 1979-1986 | GMC C1500 |
| 1979-1986 | GMC C1500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C25 |
| 1975-1978 | GMC C25 Suburban |
| 1967-1974 | GMC C25/C2500 Pickup |
| 1968-1974 | GMC C25/C2500 Suburban |
| 1979-1986 | GMC C2500 |
| 1979-1986 | GMC C2500 Suburban |
| 1975-1978 | GMC C35 |
| 1967-1974 | GMC C35/C3500 Pickup |
| 1979-1986 | GMC C3500 |
| 1975-1978 | GMC G15 |
| 1970-1974 | GMC G15/G1500 Van |
| 1979-1995 | GMC G1500 |
| 1975-1978 | GMC G25 |
| 1970-1974 | GMC G25/G2500 Van |
| 1979-1995 | GMC G2500 |
| 1975-1978 | GMC G35 |
| 1970-1974 | GMC G35/G3500 Van |
| 1979-1995 | GMC G3500 |
| 1970-1982 | GMC Jimmy |
| 1987 | GMC R1500 |
| 1987-1991 | GMC R1500 Suburban |
| 1987-1989 | GMC R2500 |
| 1987-1991 | GMC R2500 Suburban |
| 1987-1991 | GMC R3500 |
| 1963-1966 | GMC Suburban |
| 1975 | Jeep Wagoneer |
| Attributes | |
| Adjustable Damping | No |
| Adjustable Rebound | No |
| Air Adjustable | No |
| Air Ride Suspension | No |
| Bearing Plate Included | No |
| Body Color | White |
| Body Diameter | 2.251, 57.2 |
| Body Material | Steel |
| Boot Included | Yes |
| California Proposition 65 | No |
| Coil Over Springs Included | No |
| Collapsed Length | 9.860 in. |
| Color | White |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Compressed Length | 9.86 |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Cylinder Color | White |
| Cylinder Material | Steel |
| Cylinder Outside Diameter | 2.251 |
| Dust Shield Color | Red |
| Dust Shield Included | Yes, Yes |
| Extended Bumper Stop | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Extended Length | 14.14, 14.14 |
| Finish | Painted |
| Gas Charged | Yes |
| Grade Type | Performance |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Internal Construction Type | Dual Tube, Twin Tube |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Code | LS36 |
| Lower Mount Type | Loop Bushing and Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.5/16" Sleeve OAL |
| Lower Mounting Code | LS36 |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing & Sleeve Mount - 1/2" Sleeve ID X 1.5/16" Sleeve OAL |
| Max Year Covered | 1995 |
| Min Year Covered | 1963 |
| Most Popular Make/Model | Chevrolet C10 |
| Most Popular Year | 1986 |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| New Or Remanufactured | New |
| Part Description | Shock Absorber |
| Parts Pack | P00915, P00916 |
| Parts Pack(s) | P00915, P00916, P00915, P00916 |
| Product Grade | Premium |
| Reserve Tube Diameter | 2.251 |
| Rod Diameter | 0.622 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Shaft Material | Nitrocarburized |
| Shock Absorber Body End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Absorber Bore Size | 1.3779527559055118 |
| Shock Absorber Rod End Measuring Point | Center of Loop |
| Shock Stroke | 4.280 in., 4.28 |
| Spring Included | No |
| Spring Isolators Included | No |
| Spring Seat Included | No |
| Total Part VIO | 1229578 |
| Travel Length | 4.28 |
| Type | Telescopic |
| Upper Mount Code | L1 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Upper Mounting Code | L1 |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| GTIN | 00039703010375 |