Rancho RS9000XL RS999801 Suspension Strut
Get premium control and performance with Rancho RS9000XL struts. Recognized as the first nine-position manually adjustable ride control series in the off-road market, RS9000XL struts are ideal for on- and off-road use, towing and more.
Get premium control and performance with Rancho RS9000XL struts. Recognized as the first nine-position manually adjustable ride control series in the off-road market, RS9000XL struts are ideal for on- and off-road use, towing and more.
- NINE LEVELS OF PERFORMANCE -- Nine-position easy-to-adjust knob allows customized damping control and firmness for on-road and off-road flexibility
- DESIGNED FOR HARDWORKING VEHICLES -- Ideal for stock or lifted trucks, SUVs and Jeeps that tow, haul or go off road
- INDUSTRY FIRST -- Recognized as the first nine-position manually adjustable shock series in the off-road market
- REDUCES FADE -- Nitrogen gas pressurized to 100 PSI to minimize air-to-oil mixture and reduce damping performance fade and foaming
- STRONG AND DURABLE -- Features an application-specific nitro-carburized piston rod to resist scuffs and corrosion, double-welded loops at stress areas and sintered iron piston for enhanced structural integrity
- SMOOTH PERFORMANCE -- Polyurethane rebound bumper and bushings and graphite-filled fluon-banded piston help absorb ride harshness and enhance responsiveness to changing road conditions for an overall smoother ride
- BUILT TO LAST -- Low-friction, self-lubricating seal retains gas and oil for quicker rebound and smoother compression while the long-lasting premium liquid metallic finish and polyvinyl protective boot ensures longer life
- BUY WITH CONFIDENCE -- Comes with Rancho's Limited Lifetime Warranty
| Attributes | |
| Adjustable Damping | Yes |
| Body Type | SS3 |
| California Proposition 65 | No |
| Compressed Bumper Stop | No |
| Country of Origin (Primary) | US |
| Dust Shield | Yes |
| Dust Shield Included | Yes |
| Emission Code | Legal US |
| Extended Bumper Stop | Yes |
| Extended Hydraulic Lockout | No |
| Harmonized Tariff Code (Schedule B) | 8708801600 |
| Hazardous Material Code | N |
| Hydraulic Lockout | No |
| Life Cycle Status Code | Available to Order |
| Lower Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Lower Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| NAFTA Preference Criterion Code | B |
| Parts Pack | P01356 |
| Parts Pack(s) | P01356 |
| SDR Required Flag | Y |
| SDS Sheet Number | 01164 |
| Travel Length | 4.37 |
| Upper Mount Type | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| Upper Mounting Description | Loop Bushing Mount - 5/8" Bushing ID X 1.5/16" Bushing OAL |
| GTIN | 00039703002172 |